Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rusko - lokality a destinace

Rusko či Ruská federace rozprostírající se v severní Asii a z části také ve východní Evropě, je s rozlohou 17 075 400 km² největší zemí světa. O obrovské velikosti této země svědčí i fakt, že její území protíná hned jedenáct časových pásem. Se svými 142 miliony obyvatel je Rusko navíc devátou nejlidnatější zemí na světě.

Rusko je zemí, která se velmi rychle rozvíjí, ale její obyvatelé se stále drží svých zvyků a pravoslavných tradic. Je také zemí plnou přírodních krás, architektonických klenotů, historických památek i moderních vymožeností. Značnému zájmu ze strany turistů se těší především západní, tedy evropská část Ruské federace. Turistickým cílem číslo jedna je hlavní město Moskva se svými asi 10 miliony obyvatel. Pro návštěvníky má spoustu lákadel, jako je Rudé náměstí s chrámem Vasila Blaženého a Leninovým mauzoleem, následuje Kreml, Tverská ulice, katedrála Krista Spasitele či luxusní obchodní dům GUM. Z oblasti kultury má také co nabídnout, za návštěvu stojí Treťjakovská galerie opatrující cennou sbírku ruského umění a věhlasné divadlo Bolšoj těatr.

Turisté hojně navštěvují také pětimilionový Petrohrad, který byl v minulosti hlavním městem země a dnes je významným centrem umění a kultury. Petrohrad či Sankt Petěrburg je znám svými širokými bulváry, parky a pobřežními promenádami. Návštěvníky však nejvíce zajímá jeho historické centrum zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, které ukrývá Petropavlovskou pevnost s katedrálou sv. Petra a Pavla. Vynechat by nikdo neměl prohlídku slavné galerie Ermitáž, která sídlí v původním carském paláci. Jde o jedno z největších a nejznámějších muzeí v Rusku, jehož sbírky jsou uloženy v 6 budovách. Nepřehlédnutelnou stavbou Petrohradu je chrám svatého Izáka s charakteristickou zlatou kupolí, který patří k největším katedrálám na světě.

Další atraktivní metropolí Ruska je Kazaň – hlavní město Tatarstánu, centrum pozoruhodné tatarské kultury. Městu dominuje nádherná mešita a Kazaňský kreml, který byl dokonce zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Na břehu Černého moře leží město Soči, které se stalo vyhledávaným rekreačním a dovolenkovým střediskem pro mnoho Rusů. Celé Rusko protíná v délce přes 9200 kilometrů slavná Transsibiřská magistrála, železniční dopravní tepna převážející lidi z Moskvy až do Vladivostoku. Po cestě má mnoho zastávek v nejrůznějších městech, jako je Nižnij Novgorod, Perm, Jekatěrinburg, Omsk, Novosibirsk nebo Chabanovsk. Vladivostok, který je konečnou stanicí magistrály, je největším ruským tichomořským přístavem. Leží nedaleko hranic s Čínou i KLDR.

Ruská federace vznikla v roce 1991 rozpadem SSSR. Období 90. let 20. století se neslo ve znamení velké hospodářské krize, ale s příchodem nového tisíciletí se země opět zařadila mezi první desítku světových ekonomik. Rusko má obrovské zásoby přírodních zdrojů, jako jsou nerostné suroviny, ropa, zemní plyn, dřevo či pitná voda. Je tak považováno za energeticky soběstačný stát.

Ruskou federaci je možné dnes rozdělit na 21 federálních republik, 47 oblastí, 8 krajů, 6 autonomních okruhů, 1 autonomní oblast a 2 federální města. Oficiálním jazykem je ruština, ale některé autonomní celky používají ještě místní jazyky, jako je například tataršina nebo čuvaština. Oficiálním písmem je cyrilice a nejvýznamnějším náboženstvím je pravoslavné křesťanství. Ruská pravoslavná církev je uznávána jako symbol kulturního dědictví Ruska. Druhým významným náboženstvím je sunnitský islám, který vyznávají turkické národy a etnické skupiny na Kavkaze.

Rusko hraniční s mnoha evropskými i asijskými zeměmi – Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko a Severní Korea. Kaliningradská oblasti, která je strategickou západní exklávou Ruska, dále sousedí ještě s Litvou a Polskem. K Rusku patří také Kurilské ostrovy, jež jsou na dohled od Japonska, a z ruské Čukotky to není daleko na americkou Aljašku. Ruskou federaci obklopují moře tří světových oceánu – Severního ledového, Tichého a Atlantského. Také ruské řeky patří k úmoří tří oceánů. Největší řekou je Jenisej, nejdelší Ob a hospodářsky nejvyužívanější jsou Volha a Irtyš.

Krajina Ruska je převážně rovinatá, ale na mnoha místech se zvedají vysoká pohoří. Jedním z nich je například pohoří Ural tvořící přirozenou hranici mezi Evropou a Asií a také pohoří Kavkaz, kde najdeme nejvyšší horu Elbrus (5642 m. n. m.).  Na rozhraní Ruska, Kazachstánu, Číny a Mongolska se zvedá ještě mohutné pohoří Altaj s nejvyšší horou Bělucha (4506 m. n. m.). Na samotném východě země se na poloostrově Čukotka nachází Čukotské pohoří, na Kamčatském poloostrově zase Korjacké pohoří. Kamčatka ležící na Dálném východě je jedinečná svou nedotčenou přírodou.

V Rusku se rozprostírá také jedna z největších nížin světa a to bažinatá Západosibiřská rovina. Za přírodní perlu Sibiře je považováno jezero Bajkal, které je s hloubkou 1637 metrů nejhlubším jezerem světa. Zároveň je také největší zásobárnou sladké vody na světě. Za Bajkalem začínají rozlehlé náhorní plošiny jako Vitimská nebo Aldanská. Velmi významný, především tedy z hlediska kulturního dědictví, je malý ostrůvek Kiži rozkládající se v Oněžském jezeře. Nachází se na něm totiž komplex dvou dřevěných kostelů a zvonice z počátku 18. století. Tyto památky byly zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jelikož je Rusko opravdu rozlehlou zemí, najdeme v něm několik rozdílných klimatických oblastí. Jiné teploty a podnebí panuje v severním a středním Rusku, jiné v Rusku centrálním, na černomořském pobřeží, Dálném východě či v oblasti Sibiře. Celkem se v zemi nachází několik podnebných pásů – polární, mírný, subpolární a subtropický.

 

Kontextová reklama.

  • PETROHRAD - Benátky severu

    Krasavice na Něvě, italská architektura a francouzský šarm. Nezapomenutelný Petrohrad poznáte s CK AGL travel při 5 denním poznávacím zájezdu. Navštívíte i Petrodvorce. V ceně jsou zahrnuty vstupy.

Vánoce v Rusku se slaví dvakrát

Vánoce v Rusku se slaví dvakrát

Štědrý den je v Rusku obyčejným pracovním dnem. V této zemi se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buďto se slaví pravoslavné vánoce, které připadají na 6. a 7. ledna, nebo se slaví vánoce postaru na Nový rok.

celý článek

 

Kropotkinskaja – moskevská čtvrt umělců s chrámem Krista Spasitele

Kropotkinskaja – moskevská čtvrt umělců s chrámem Krista Spasitele

Když se v Moskvě někoho zeptáte, co je to Kropotkinskaja, většina lidí vám poví, že kde o stanici moskevského metra a dále to nerozebírají. Vy se však touto strohou odpovědí nenechejte odradit, protože byste přišli o celou řadu zajímavých památek.

celý článek

 

ZOH v Soči - sportovní klání ve stínu palem

ZOH v Soči - sportovní klání ve stínu palem

Tak se Rusko konečně dočkalo! Právě začínající XXII. Zimní olympijské hry v Soči jsou úplně prvními zimními hrami na území Ruské federace a Rusové jsou na ně patřičně hrdí. Co nám tyto ZOH přinesou? Doufejme, že si z nich budeme pamatovat především úspěchy našich sportovců a ne jen trapasy v podobě společných toalet či několikrát zhasnuté olympijské pochodně.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko