Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moskva - informace o metropoli

Moskva je nejen hlavním a největším městem Ruska, ale také jeho politickým, hospodářským a kulturním centrem. Rozkládá se na území o rozloze 1081 km2 a společně s Londýnem a Paříží patří k největším Evropským městům.  Je domovem pro více jak 11 a půl milionů obyvatel.

Moskva vystavěná na stejnojmenné řece je svou rozlohou opravdu obrovská, dělí se do 12 okresů 125 čtvrtí. Ve městě sídlí ruská vláda, ministerstva, nejrůznější státní úřady i četné firmy, které přitahují investory. Nachází se zde také sídlo patriarchy ruské pravoslavné církve a kulturní zázemí poskytuje velké množství univerzit, kostelů, divadel, galerií a muzeí.

Moskva je plná rozdílů, je místem, kde se snoubí sláva carského Ruska se slávou Sovětského svazu. Na první pohled vás tak upoutají zlaté a honosné kupole ruských chrámů, kláštery, dřevěné domky a aristokratické domky, které však na mnoha místech zastiňují nevzhledné betonové socialistické stavby, pomníky a nekonečná paneláková sídliště. Aby toho nebylo málo, vše je ještě doplněno architektonickými výstřelky 21. století – tedy obchodními centry, luxusními hotely a obřími neonovými reklamami. Nikde jinde v zemi nejsou kontrasty současného Ruska tak patrné, jako právě v Moskvě - možná právě v tom tkví kouzlo této metropole.

Rusové ale svou Moskvu milují, často ji označují jako „matička Moskva“, „srdce Ruska“ nebo „třetí Řím“. Pokud chcete poznat to pravé Rusko, je Moskva dobrou volbou, je totiž nejruštějším ruským městem. Návštěvníky ze zahraničí Moskva buď uchvátí, nebo zanechá naprosto chladnými.

Nejpřitažlivější na Moskvě je její historické centrum rozkládající se kolem Kremlu, který zdobí 20 kopulovitých věží. Kreml byl společně s Rudým náměstím v roce 1990 zapsán Na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Rudé náměstí je lemováno několika významnými budovami, jako je například chrám Vasila Blaženého, mauzoleum V. I. Lenina, Kremelské hradby nebo luxusní obchodní dům GUM. Jde o secesní obchodní pasáž, kde najdete ty nejdražší moskevské obchody vyhledávané hlavně ruskou smetánkou. Moskva je dnes jedním z nejdražších měst na světě, které překypuje nabídkou zboží světových značek. Na ulici tak můžete potkat nejen babičky zahalené v pestrobarevných ruských šátcích, ale také ženy oblečené do pravých kožichů a mladé dámy oděné v nejnovějších modelech světových návrhářů.

Na své si v Moskvě přijdou nejen milovníci památek, ale také kultury, je totiž plná kostelů, divadel, galerií, muzeí a univerzit. Jednou z významných církevních památek je chrám Nanebevzetí Panny Marie, který se pyšní nádhernými freskami. Dále neopomeňte navštívit chrám Zvěstování, nebo Velký kremelský palác. Turisticky velmi vyhledávaný je Starý Arbat, kde se konají pestré bleší trhy a Nový Arbat s nepřebernou nabídkou útulných restaurací připravujících speciality z nejrůznějších oblastí Ruska. Nakoupíte zde nejrůznější upomínkové předměty a na konci můžete navštívit nejstarší Mc´Donalds ve východní Evropě. Příjemná je také procházka po Tverské třídě, která je lemovaná řadou obchodů a plná nakupujících. Původní obchody však odtud byly vytlačeny, dnes zde tak najdete spíše jen zajímavosti pro turisty. Na každém kroku vás lákají noblesní restaurace, kavárny, bary a divadla.

Snad nejposvátnějším místem celého Ruska je chrám Krista Spasitele, který byl za Stalina zbořen a znovu postaven v 90. letech 20. století. Uvnitř jsou vystaveny exponáty související s historií chrámu. Zajímavá je rovněž budova Ljunjanka, kde od roku 1917 sídlily ruské tajné služby. Za dob Stalina zde byly vykonávány popravy nepohodlných lidí. Na zdi si dnes můžete prohlédnout pamětní desku Andropova. Nedaleko Rudého náměstí je situována největší ruská operní scéna Bolšoj Teatr. Pokud máte zájem, můžete si prohlédnout také Muzeum kosmonautiky s výstavištěm úspěchů SSSR nebo obří ruské kolo.

Moskva je dnes významným dopravním uzlem Ruska, má totiž devět hlavních nádraží, čtyři mezinárodní letiště a dva říční přístavy. Město je tak křižovatkou mnoha železničních, silničních, vodních i leteckých tras. Navíc je jeho podzemí protkáno trasami metra, které je pohodlným a rychlým dopravním prostředkem. Metro je však také unikátním architektonickým a technickým dílem. Po moskevských ulicích uvidíte jezdit tradiční staré žigulíky, ale i nablýskané mercedesy a jiná drahá auta.

 

Kontextová reklama.

  • PETROHRAD - Benátky severu

    Krasavice na Něvě, italská architektura a francouzský šarm. Nezapomenutelný Petrohrad poznáte s CK AGL travel při 5 denním poznávacím zájezdu. Navštívíte i Petrodvorce. V ceně jsou zahrnuty vstupy.

Kropotkinskaja – moskevská čtvrt umělců s chrámem Krista Spasitele

Kropotkinskaja – moskevská čtvrt umělců s chrámem Krista Spasitele

Když se v Moskvě někoho zeptáte, co je to Kropotkinskaja, většina lidí vám poví, že kde o stanici moskevského metra a dále to nerozebírají. Vy se však touto strohou odpovědí nenechejte odradit, protože byste přišli o celou řadu zajímavých památek.

celý článek

 

Moskevský cirkus

Moskevský cirkus

Jedním z oblíbených způsobů trávení volného času jsou v Rusku návštěvy cirkusů. Pro Rusy je to tradiční forma zábavy, která patří k jejich kultuře stejně tak jako Mrazík, vodka nebo matrjošky.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko