Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rusko - základní informace

Oficiální název: Ruská federace
Hlavní město: Moskva
Počet obyvatel: 142 006 000
Rozloha: 17 075 400 km²
Měna: 1 rubl (RUR) = 100 kopějek
Úřední jazyk: ruština



Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Ruska?
Jak cestovat po Rusku?
Jak cestovat po Moskvě?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Rusku
Nakupování v Rusku
Turistické cíle


Vstupní formality a základní informace

Kdy do Ruska?

Jelikož je Rusko obrovskou zemí, zahrnuje několik rozdílných klimatických pásem. Setkáte se zde k mírným, subtropickým, polárním i subpolárním pásem, což má za následek také značné rozdíly v teplotách. Pro severní a střední Rusko je charakteristické studené jaro, podzim i zima, teploty mají během roku značné výkyvy. Jihovýchodní Rusko, do něhož spadá i oblast stepí je známé velmi studenými zimami, ale oproti tomu teplými léty beze srážek.

Pro černomořské pobřeží jsou typické mírné zimy a příjemně teplá léta. Sibiř je téměř po celý rok pod nadvládou zimy, léta jsou jen krátká, deštivá a studená. Sibiř společně s Dálným východem řadíme pod oblast věčného ledu, kde jsou jen těžké podmínky pro život. Půda je neustále zamrzlá a to také ztěžuje jakoukoliv výstavbu. Záleží tedy jen na vás, jakou část Ruska a v kterou roční dobu chcete navštívit. Vždy si ale dopředu zjistěte aktuální situaci, ať nejste zaskočeni.

Pasy, víza, doklady
Aby mohl občan České republiky vycestovat do Ruska, musí si opatřit vízum. S vízem je nutné předložit ještě cestovní pas nebo jiný cestovní doklad platný ještě alespoň 3 měsíce po návratu ze země, finanční prostředky na celou dobu pobytu a doklad o zdravotním pojištění na území Ruska. Než přijedete do země, budete požádáni o vyplnění dvoudílné migrační karty. Jeden její díl odevzdáte pasové kontrole při vstupu do federace a druhý odevzdáte zase při odjezdu. Když cestujete do Ruska letadlem, musíte mít u sebe vždy platnou zpáteční letenku.

O ruské vízum si můžete zažádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech, nebo prostřednictvím některé české cestovní kanceláře, s níž jede na zájezd. Do některých oblastí Ruska mohou cizinci vstupovat pouze na základě zvláštního povolení, o které by si měli zažádat s dostatečným předstihem. Při vstupu na území Ruské federace máte povinnost se do 3 pracovních dnů nahlásit na příslušném úřadu, kde vám bude vystaven doklad o nahlášení. Pokud bydlíte v hotelu nebo jiném ubytovacím zařízení, mají za povinnost vás nahlásit jeho pracovníci. Jestliže jste ubytovaní u soukromé osoby, povinnost nahlášení spadá na ni.

Zdravotnictví
Před vstupem na území Ruska je nutné mít sjednáno zdravotní pojištění, což je také podmínkou pro získání víza. Pokud tedy budete potřebovat zdravotní ošetření nebo využít zdravotnického zařízení, obracejte se na asistenční službu dané pojišťovny, která vám sama vybere vhodné zdravotní zařízení k ošetření či hospitalizaci. Úroveň jednotlivých zdravotnických zařízení je závislá na lokalitě a odbornosti personálu.

Pro cestu do Ruska není vyžadováno žádné očkování, ale doporučuje se očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu, dále proti záškrtu.

Peníze
Oficiálním platidlem Ruska je rubl, který svou současnou podobu nese od roku 1998, kdy v Rusku proběhla měnová reforma. Bankovky jsou tisknuty v nominálních hodnotách od 5 do 5000 rublů. Kurz ruského rublu je vůči české koruně zhruba 1:1. V některých větších městech je možné platit také některými zahraničními měnami, jako jsou například dolary nebo eura. Návštěvu směnárny se doporučuje neuspěchat, jelikož se kurzy mohou značně lišit. Proto si nejdříve zjistěte situaci a pak zavítejte do směnárny, kde vám nabídnou nejvýhodnější kurz.

Kromě směnáren si peníze můžete vyměnit také v bankách, hotelových směnárnách, na letištích, v přístavech a na hraničních přechodech. Za nelegální výměnu jsou vysoké pokuty. Upřednostňuje se hlavně hotovost, ale v Moskvě, Petrohradě a dalších větších městech uplatníte také platební karty. Akceptují je zejména velké hotely, cestovní kanceláře, obchody se značkovým oblečením, ale také některé turistické restaurace. Dovoz i vývoz místní měny možný do 50 000 rublů. Cestovní šeky se pro cestování do Ruska nedoporučují. Vymění vám je sice v některých bankách a hotelech ve větších městech, ale za vysoký poplatek.

Domácí mazlíčci
Jestliže chcete jet do Ruska také se svým čtyřnohým miláčkem, musíte navštívit veterináře, který vám potvrdí, že je zvíře očkované, zdravé a nemá žádné infekční choroby. Potvrzení nesmí být starší než 10 dní. Většina hotelů a ubytovacích zařízení ale neumožňuje, aby bylo zvíře ubytováno spolu s majitelem, proto je lepší si tento fakt zjistit dopředu u vámi vybraného hotelu. Do země je zakázáno dovážet holuby.

Poloha a přírodní poměry

Rusko je se svou rozlohou 17 milionů čtverečních kilometrů největší zemí světa, kde se střídá 11 časových pásem. Zahrnuje část Evropy a téměř celou severní Asii. Sousedí s velkým množstvím států, skandinávskými a pobaltskými zeměmi, zeměmi bývalé Ruské federace, Čínou, Mongolskem i Severní Koreou. K Rusku náleží také Kurilské ostrovy situované nedaleko Japonska. Z Čukotky je to zase co by kamenem dohodil na Aljašku. Ruská federace je omývána třemi světovými oceány: Atlantickým, Severním ledovým a Tichým.

Povrch země je s výjimkou Uralu a Kavkazu převážně rovinatý. Na Kavkaze najdeme také nejvyšší horu Ruska - Elbrus dosahující nadmořské výšky 5642 metrů. Tato dvě pohoří tvoří jakousi přirozenou hranici mezi Asií a Evropou. V centrální Asii se zvedá široký horský systém Altaj s nejvyšší horou Bělucha měřící 4506 metrů nad mořem. Altaj kromě Ruska zasahuje na území ještě 3 dalších států. Na rozhraní Ruska a Mongolska se nachází pohoří Sajan táhnoucí se až k břehům jezera Bajkal. Nejvyšším vrcholem je Munku-Sardyk vysoký 3492 metrů nad mořem.

Oblast západního Ruska je pokryta jednou Západosibiřskou rovinou, což je jedna z největších nížin světa. Právě tudy protékají veletoky Ob, Irtyš a Jenisej. Hospodářsky nejvyužívanější řekou je však Volha. Ve východní Sibiři se rozprostírá jezero Bajkal, které je po Kaspickém moři druhým největším jezerem v Rusku. Na poloostrově Čukotka, která je omývána vodami Beringova průlivu, najdete Čukotské pohoří. Na Kamčatce se zase zvedá pohoří Korjacké.

Jak cestovat do Ruska?


Letecká doprava
Nejrychleji se dá do Ruska dostat samozřejmě letecky, vyjde to ovšem poměrně draho. Letenku zakoupíte za cca 7 tisíc korun. Z České republiky se do Moskvy dostanete z pražské Ruzyně nebo z ostravského letiště Leoše Janáčka. Mezi Ostravou a Moskvou byla tato linka zavedena v létě roku 2008. Létá 4x týdně a cesta trvá necelé tři hodiny.

Železniční doprava
Do Ruska se můžete dopravit také vlakem, pokud cestujete přímo do Moskvy, je nutné si před odjezdem obstarat tranzitní vízum přes Bělorusko. Důležité osobní vlakové spojení funguje mezi Moskvou, Varšavou, Berlínem, Bruselem a Londýnem.

Autobusová doprava
Přímé spojení autobusem z ČR do Ruska neexistuje. Rozumným řešením je však cesta přes pobaltské země. Autobusy vás zavezou do Rigy (hlavního města Lotyšska), odkud už jezdí přímé spoje do Moskvy nebo Petrohradu. Také litevský Vilnius a estonský Tallin vysílají přímé autobusové spoje do Ruské federace. Cesta autobusem do Moskvy zabere přibližně 2 dny.

Automobilová doprava
Pokud jste se rozhodli vyrazit do Ruska vlastním autem, budete potřebovat mít u sebe platný řidičský průkaz ČR a platný mezinárodní řidičský průkaz. Je dobré mít u sebe také kopii českého řidičského průkazu s ověřeným překladem do ruštiny. Jestliže nejste majitelem vozidla, ve kterém do Ruska přijíždíte, musíte předložit rusky psanou plnou moc majitele vozidla k jeho užívání. Plná moc musí být také notářsky ověřena. Řidič motorového vozidla musí mít dále pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla (povinné ručení) platné pro území RF. Mezinárodní zelená karta v zemi neplatí. Při vjezdu do země jsou motoristé povinni zaplatit silniční a ekologický poplatek, který se vypočítává podle kategorie vozu.

Jak cestovat po Rusku?

Autem
Ruská silniční síť je dlouhá 552 tisíc kilometrů a v okolí velkých měst je poměrně kvalitní. Pravidla silničního provozu jsou téměř shodná s těmi českými, jedinou výjimkou je, že je ve velkých městech zakázáno odbočování doleva. S odbočením doleva se můžete setkat pouze na některých světelných křižovatkách.

Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, na ostatních silnicích mimo obec 90 km/h a na rychlostních komunikacích 110 km/h. Pokud však vlastníte řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky, jste povinni dodržovat maximální rychlost 70 km/h. V Rusku se tvrdě postihuje požití alkoholu před jízdou, není povolen žádný alkohol v krvi a často jsou prováděny dechové testy. V zemi není zavedený bodový systém, ale policie často uděluje pokuty například za překročení rychlosti, za neupoutání pásů či nepoužívání dětské sedačky.

Jestliže jezdíte na bezolovnatý benzín, ten je dostupný pouze v západní části Ruska. Dovoz pohonných hmot v kanystrech není povolen. Na LPG narazíte jen u některých čerpacích stanic.

Pokud jste se rozhodli, že budete cestovat v Rusku jako stopaři, musíme vás zklamat. Při stopování na silnicích moc neuspějete, protože v zemi platí zákaz přepravy stopařů.

Když nemáte vlastní auto, kterým byste se mohli po zemi pohybovat, naskýtá se vám možnost si ho pronajmout – třeba i s řidičem. To se vám však podaří jen ve větších městech. Autopůjčovny většinou najdete na letištích nebo dalších frekventovaných místech. Cena vozu včetně pojištění a neomezeného počtu najetých kilometrů se pohybuje kolem 500 USD na týden, záleží však na půjčovně a typu vozidla. Před pronajmutím auta byste se proto měli informovat o cenách v různých půjčovnách. Pronajmout auto si můžete jedině v případě, že vám již bylo 22 let.

Letadlem
Národní ruskou leteckou společností je Aeroflot Russian International Airlines (SU). Dvě hlavní mezinárodní letiště se nachází v Moskvě – Šeremetjevo a Domodědovo a další v Petrohradě - Pulkovo. Další důležitá letiště v Rusku jsou ve Vladivostoku a Belgorodě. Většina ruských letišť je situována v evropské části země. Přestože ruské aerolinie nemají zrovna valnou pověst kvůli četným leteckým haváriím, snaží se turisty přesvědčit o tom, že létání s nimi je bezpečné.

Cestování letadlem po Rusku většinou vyžaduje pevné nervy a dostatek energie a přizpůsobivosti klienta. Většina ruských letišť je vybaveno pouze toaletami a čekárnou, nečekejte žádné moderní vymoženosti. Jako turisté jste neustále pod dohledem a procházíte četnými kontrolami. To vše je zapříčiněno vzrůstajícím počtem teroristických útoků. Proto je na ruských letištích prováděna také důkladná kontrola zavazadel i pasažérů. Někdy bývá problém převážet o fotoaparáty, filmy a videokamery. Pokud cestujete do oblasti Kavkazu, připravte se, že budete neustále pod dozorem ozbrojenců se samopaly.

Druhou největší ruskou leteckou společností je Karat, jejíž letadla jsou už poměrně staré a nebudí tak dobrý dojem. Cestování letadlem vyjde asi 10x dráž než jízda vlakem, ale vzhledem k obrovské rozloze země ho v zájmu ušetření času využívá mnoho lidí.

Vlakem
Rusko má největší a nejrušnější železniční síť na světě, která však slouží především nákladní dopravě. Osobní vlaky jezdí hlavně mezi velkými městy. Přesto je cestování vlakem nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhem dopravy v zemi. Je to dáno také tím, že vlak je nejlevnější ze všech možných dopravních prostředků. Cenám však bohužel odpovídá také kvalita vlaků u služeb.

V Rusku existují dvě třídy „kupé“ a „plackartnyj“. Ač je to paradox, i když je kupé dražší, je pro turistu daleko nebezpečnější. Je totiž uzavřené a kdokoliv cizí do něj může během cesty vstoupit, aniž by o tom někdo kromě vás věděl. Lepší je proto, si sednout na sedadlo do volného prostranství a vmísit se takříkajíc do davu. Pokud vás čeká daleká cesta, za malý poplatek dostanete polštářek a deku. Lehátkové vagóny jsou rozděleny do několika kójí se šesti místy. Na horní dvě lehátka se odkládají zavazadla, pokud tedy nechcete, aby se k nim dostal někdo nepovolaný, lehněte si k nim na lehátka spodní.

Připravte se na to, že ani v dálkových vlacích nejsou jídelní vozy, proto si s sebou přibalte dostatečně velkou svačinu. V jiném případě se můžete spolehnout na pohostinnost rusů nebo si nakoupit během zastávky, kdy je vlak obklopen prodejci všeho možného. I když jsou ruské vlaky nekuřácké, ucítíte v nich kouř téměř všude. Povoleno kouřit je většinou na jejich plošinách. Okna ve vlacích jsou na pevno přišroubovaná, a tudíž nejdou otevřít. V létě se jednoduše odšroubují a vysadí z rámu. Při dlouhých cestách vlakem také počítejte až s několikahodinovým zpožděním. Díky družnosti a přívětivosti ruských lidí vám cesta bude utíkat. Cestování vlakem je tak nejlepší možný způsob jak porozumět ruské mentalitě a vyslechnout mnohé neuvěřitelné historky. Češi jsou navíc mezi Rusy oblíbení, mnoho Rusů se k nám totiž chystá, nebo už u nás bylo. Proto si budou rádi povídat a za chvíli vás přijmou za své hosty.

Jak cestovat po Moskvě?

Metrem
V ruské metropoli byl vybudován důmyslný systém dvanácti linek metra o celkové délce 293 km. Za jednu cestu metrem zaplatíte 10 rublů. Linky jsou většinou podzemní. Moskevské metro patří mezi jedno z nejvytíženějších na světě. Vozový park tvoří stovky vozů metra různých typů. Moskevské metro se již několikrát stalo cílem teroristických útoků arménských nebo čečenských separatistů, proto jej v dnešní době hlídají milicionáři.

Autobusem

Autobusy v Moskvě jezdí všude tam, kde se nedá dostat metrem. Více než autobusy se využívají spíše malé dodávky, kterým se zde říká „maršrutnoje“ taxi. Mají určenou trasu stejně jako autobusy, nabírají cestující na zastávkách, ale jejich výhodou je především to, že vám zastaví, kdekoliv si budete přát. Za jednu jízdu zaplatíte necelých 10 rublů.

Příměstskými vlaky
Ve velkých městech jsou součástí hromadné dopravy také jakési příměstské vlaky, které přepravují do práce každý den lidi bydlící v okrajových částech města. V Rusku se jim říká „električky“ a tvoří spojnici mezi předměstím a centrem města. Odbavení do takového vlaku probíhá stejně jako v metru už před nástupem, kdy se prochází turnikety. V samotném vlaku už tak nepotkáte žádného revizora.

Taxi

Kromě oficiálních taxi je Moskva plná tzv. černých taxi, které řídí Moskvané bez licence. Pro turistu je však mnohem bezpečnější jezdit jen označenými vozy taxislužby. Najdete je na jejich stanovištích nebo je odchytíte přímo na ulici. O cenách se dá většinou smlouvat, a pokud se poštěstí, srazíte je až na polovinu. Jestliže chcete poznávat město, je cestování taxíkem dobrou volbou, jelikož je poměrně levný.

Stravování

Ruská kuchyně
Přestože ruská kuchyně nepatří mezi ty nejvyhlášenější, není důvod ji předem zatracovat. Je totiž velmi pestrá a také zdravá. Základem ruské kuchyně je maso, kde převládá především hovězí, telecí, vepřové a zvěřina. Díky obrovskému a nekonečnému ruskému pobřeží je samozřejmostí, že základ jídel tvoří také z velké části ryby a nejrůznější mořští živočichové. Převládá candát a losos, ze kterého se rovněž připravuje kvalitní červený ruský kaviár. Černý kaviár je produkován zase z jiker jesetera.

Mezi nejčastější ruská jídla patří kaše z různých druhů obilovin. Tradičně se v zemi pěstuje pšenice, ječmen, žito, jáhly a pohanka. V ruské kuchyni se hojně vyskytuje zelenina, nejčastěji ve formě nálevů nebo v konzervovaném stavu. Základní surovinou polévek je zelí, červená řepa či kvašené okurky. Hojně se konzumuje kvásková okroška, zelná polévka šči nebo vydatné a husté masové polévky jako je rassolnik či soljanka.

Pokrmy, se kterými se v Rusku nejčastěji setkáte, jsou pirožky, hustá zakysaná polévka boršč, šašliky – špízy z vepřového nebo skopového masa nebo světoznámý hovězí Stroganov. Při návštěvě Ruska si nenechte ujít ani uzeného jesetera s křenem či jemně soleného lososa. Ochutnejte také pelmeně, což je něco jako ravioly, které se pojídají se smetanou.

Rusové si rádi pochutnají i na moučných výrobcích, kromě pirožků vytvářejí ještě pampušky, které mohou být pečené či smažené a plněné různými nádivkami.

Ruské restaurace
V ruských městech narazíte na četné restaurace připravující typicky ruské pokrmy, ale také na restaurace s mezinárodní kuchyní. Jejich kvalita i ceny se mohou výrazně lišit, proto dejte na doporučení nebo na první dojem. Kromě restaurací můžete navštívit také bufety nebo stánky s rychlým občerstvením, které jsou na každém rohu. Ve velkých městech se dnes již na každém rohu setkáte s prodejnou Mc´Donalds, které jsou ovšem výrazně levnější než v České republice a u mladých lidí se těší velké oblibě.

Oběd je v Rusku považován za nejvydatnější jídlo dne a většinou je o třech chodech. Začíná se polévkou, pokračuje hlavním chodem a končí moučníkem. Je to tedy podobné jako u nás. Za moučník se zde však považuje ovoce, kompot nebo ovocný rosol.

Ruské nápoje
Mezi nejznámější ruské alkoholické nápoje patří bezesporu vodka, kterou seženete za 60 – 80 rublů. Vyrábí se zde spousta druhů vodek, ale jakousi klasikou je Stolichnaja. Oblíbená je také vodka Ljuks. Mezi další tradiční ruské nápoje patří šampaňské, kvas či arménský koňak.

Rusové také často pijí pivo, které se dá sehnat u každého stánku a stojí kolem 20 rublů. Nejoblíbenější je pivo Baltika 3 nebo silnější Baltika 7. Kvalitní je rovněž pivo Sibirskaja korona. V obchodech můžete narazit i na českého Kozla.

Jelikož alkohol je v Rusku poměrně velkým problémem, připravuje vláda zákon o zákazu konzumace a prodeje alkoholických nápojů na veřejnosti. V ulicích měst potkáte spoustu lidí popíjejících po celý den. Pro Rusy je to běžné a týká se to i osob něžného pohlaví. Prodej alkoholu osobám pod 18 let věku je zakázán.

Z nealkoholických nápojů je nejoblíbenější čaj. K místním tradicím patří příprava čaje v klasickém ruském samovaru. Původně se v něm topilo dřevěným uhlím. Dnes jsou elektrické a vyrábí se v nejrůznějších podobách a velikostech. Rusové však nepijí jen čaj, ale i kávu, kakao a mléko. Často se setkáte i s ovocnými šťávami a minerálkami.

Ubytování

Ubytování v Rusku může být pro zahraničního turistu někdy velký problém. Ve velkých městech se nachází mnoho hotelů, jejichž kvalita může, ale nemusí být obdobná jako i nás. Najdete zde pokoje té nejvyšší úrovně, ale stejně tak i té nejnižší. Kvalitní hotely jsou však velmi drahé, za noc ve dvoulůžkovém pokoji můžete zaplatit až 250 USD. Levnější hotely zase nemají úroveň, bývají špinavé a s nedostatečnými službami. V odlehlejších koutech Ruska nebo v menších městech je pak už úplný problém se slušně ubytovat.

Ruská ubytovací zařízení spadají do tří hlavních kategorií:

Ubytovny nabízejí pokoje pro 2 – 6 osob, kde jsou většinou samostatné postele. Může se dokonce stát, že místo postele bude na vás čekat železná palanda. Lůžka mají vlastní povlečení. Pokoj má pouze základní vybavení převážně staršího data, které není nijak udržované. Sprcha a WC na pokoji jsou spíše výjimkou, většinou jsou umístěny na chodbách a jsou společné pro všechny hosty. Hygiena na ubytovnách je různá, uklízí se tady pravidelně. Větším problémem je spíše stáří veškerého zařízení. Ubytovny nezařizují stravování, ale každému hostu je k dispozici kuchyňka se základním nádobím a vařičem.

Mezinárodní hostely poskytují ubytování ve 2 – 4 lůžkových pokojích se základním vybavením. Sprcha a WC je opět společné pro několik pokojů. Hygienická úroveň není nijak valná, ale můžete být i mile překvapeni. Stravování si musíte většinu obstarat sami.

Ruské hotely se rozlišují na 2 typy: business (přestavěné) nebo classic (původní) a od tohoto rozdělení se odvíjí také cena. Pokoje jdou dvoulůžkové, čtyřlůžkové nebo i jednolůžkové za příplatek. Sprcha i WC jsou na každém pokoji. Kromě základního nábytku je pokoj vybaven také telefonem a televizí. Návštěvníci mají možnost se stravovat v hotelové restauraci nebo barů. Kuchyňka tedy není potřeba a nebývá k dispozici. Některé lepší hotely jsou vybaveny dokonce bazénem či saunou.

V Rusku můžete objevit také několik málo kempů. V některých národních parcích je umožněno si pronajmout bungalov nebo stan. Také některé hotely mají vyhrazená místa pro stany, karavany a přívěsy. Stanovat v přírodě se může vlastně skoro kdekoliv, ale záleží spíše na tom, do jaké míry je to bezpečné.

Bezpečnost v Rusku

Bezpečnost v Rusku je neustále proměnlivá, proto jsou ulice ruských měst neustále plné policistů. Stejně jako v každém jiném velkém evropském městě, buďte i v Rusku ostražití na své osobní věci. Nějaká další zvláštní opatření nejsou nutná. Dobré je nosit pas a peníze někde v kapsičce pod oblečením kam se k nim nikdo nedostane. Někteří cestovatelé nosí peníze v botách, jiní si je v sáčcích zašijí do oblečení. Pokud budete respektovat základní bezpečnostní pravidla, bude pro vás Rusko poměrně bezproblémovou zemí.

Nenoste viditelně žádné cennosti, jako jsou fotoaparáty, kamery či drahé mobilní telefony, vystavujete se tak riziku přepadení či krádeže. V každém ruském městě je velký počet kapesních zlodějů. Kradou se však také automobily, obzvláště ty zahraniční. Myslete rovněž na to, že se v Rusku nesmí fotografovat přístavy, vojenské a průmyslové objekty, nádraží apod. Turistům se rozhodně nedoporučuje vycházet v noci na ulici bez doprovodu. Vyhýbat by se měli také parkům.

Jestli se chystáte navštívit ruský venkov, budete velmi mile překvapeni. Na ruském venkově se dodnes nekrade, lidé nezamykají domy a k cizincům jsou velmi pohostinní a přátelští. Kriminalita tedy roste jen ve velkých městech, která přitahují nejrůznější živly. Jsou to také jediná místa, kde se místní obyvatelé snaží cizince pořádně oškubat a nesetkáte se zde s milým přijetím. Nejlepší je, když turista v Rusku nepůsobí jako turista. Je dobré nosit staré oblečení, prochozené boty, nechat doma značkovou západní výbavu a stát se tak jakoby jedním z nich. A jedna dobrá rada na závěr: Rusko není zemí pro osamělé cestovatele nebo smíšené páry, vždy byste měli cestovat nejméně ve třech lidech. Čím víc, tím líp.

Nakupování v Rusku

Ve velkých ruských městech najdete řadu nákupních center, supermarketů a hypermarketů s nepřebernou nabídkou zboží. Skvěle se nakupuje také na velkých tržnicích, kde najdete kvalitnější a levnější potraviny než v běžných obchodech. Lze zde zakoupit jak čerstvé maso, mléčné produkty i rozsáhlý sortiment ovoce a zeleniny, tak i zavařovanou zeleninu. Ceny jsou mnohde srovnatelné s českými, někde je dokonce i levněji. Drahá je v Rusku hlavně elektronika.

Mezi tradiční suvenýry dovážené z Ruska patří matrjošky, které zde najdete na každém kroku, v nejrůznějších barvách a velikostech. Často se nakupují také klasické dřevěné lžíce, fotbalové šály a optimální památkou na Rusko je také láhev vodky. Obchody bávají otevřeny i o víkendech.

Turistické cíle

Moskva

Hlavní město Ruska leží na stejnojmenné řece a je jedním z největších evropských měst. Představuje politické, kulturní a hospodářské centrum této rozlehlé země. Sídlí zde Ruská vláda, nejrůznější státní úřady i četné firmy, které přitahují investory.

Nejpřitažlivější na Moskvě je její historické centrum rozkládající se kolem Kremlu, který zdobí 20 kopulovitých věží. Kreml byl společně s Rudým náměstím v roce 1990 zapsán Na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Rudé náměstí je lemováno několika významnými budovami, jako je například chrám Vasila Blaženého, mauzoleum V. I. Lenina, Kremelské hradby nebo luxusní obchodní dům GUM. Jde o secesní obchodní pasáž, kde najdete ty nejdražší moskevské obchody.

Na své si v Moskvě přijdou nejen milovníci památek, ale také kultury, je totiž plná kostelů, divadel, galerií, muzeí a univerzit. Jednou z významných církevních památek je chrám Nanebevzetí Panny Marie, který se pyšní nádhernými freskami. Dále neopomeňte navštívit chrám Zvěstování, nebo Velký kremelský palác. Turisticky velmi vyhledávaný je Starý Arbat, kde se konají pestré bleší trhy a Nový Arbat s nepřebernou nabídkou útulných restaurací připravujících speciality z nejrůznějších oblastí Ruska. Nakoupíte zde nejrůznější upomínkové předměty a na konci můžete navštívit nejstarší Mc´Donalds ve východní Evropě. Příjemná je také procházka po Tverské třídě.

Snad nejposvátnějším místem celého Ruska je chrám Krista Spasitele, který byl za Stalina zbořen a znovu postaven v 90. letech 20. století. Uvnitř jsou vystaveny exponáty související s historií chrámu. Zajímavá je rovněž budova Ljunjanka, kde od roku 1917 sídlily ruské tajné služby. Za dob Stalina zde byly vykonávány popravy nepohodlných lidí. Na zdi si dnes můžete prohlédnout pamětní desku Andropova. Nedaleko Rudého náměstí je situována největší ruská operní scéna Bolšoj Teatr. Pokud máte zájem, můžete si prohlédnout také Muzeum kosmonautiky s výstavištěm úspěchů SSSR nebo obří ruské kolo.

Sankt Petěrburg
V minulosti Leningrad, Petrohrad, dnes Sankt Petěrburg – to vše jsou názvy krásného ruského města, které nechal založit v 18. století car Petr Veliký a vytvořil z něj hlavní město země. Město je plné nádherných a zajímavých architektonických památek a jeho návštěvu byste během toulání Ruskem rozhodně neměli vynechat. Nepřehlédnutelná je ve městě zlatá špice komplexu budov Admirality. Budovy pochází z 19. století a vévodí jim 72 metrů vysoká věž zdobená 28 sochami.

Mezi nejvýznamnější památky patří bezesporu obrovský palácový areál Petrodvorec, který sloužil jako sídlo pro rodinu Petra Velikého. Tato stavba vás uchvátí nejen svou rozlohou, ale také propracovanými detaily a zdobností. Ruskému caru v té době totiž učarovaly paláce Západní Evropy a chtěl, aby jeho palác všechny tyto stavby předčil a byl ještě mnohem krásnější. Na Petrodvorci tak pracovaly desítky architektů a tisíce stavbařů, aby se sen Petra Velikého mohl stát skutečností. Během 2. světové války byla památka značně poničena, ale během následujících let znovu vystavěna. Její největší dominantou je dnes Velký Palác. Uvnitř něj se ukrývají stovky komnat s bohatě zdobenými interiéry. Jednotlivé místnosti jsou plné zlata, křišťálů a drahých kamenů. Zámecký areál ukrývá další cenné stavby, jako je například Monplaisir nebo Malá Ermitáž.

Pro Sankt Petěrburg je typická také spletitá síť kanálů, kvůli které bývá město často nazýváno "Benátky severu". Nejromantičtějším kanálem je kanál Moika, který můžete znát z bondovky Zlaté oko. Za Ermitáží jej s řekou Něva spojuje Zimní kanál. Nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější ulicí je 4,5 km dlouhá třída nazvaná Něvský prospekt. Je lemována spoustou obchodů a kaváren, ale také několika kostely a paláci. Město je známé také díky Státnímu mužskému baletu, který zde sídlí.

Nedaleko Sankt Petěrburgu můžete navštívit další jedinečné paláce, třeba Sarsoje Selo v Puškinu od Kateřiny Veliké z 18. století, Jekatěrinský letní palác s Jantarovou komnatou. Oblíbeným cílem cestovatelů se stal rozlehlý zámecký areál Pavlovsk, sloužící v minulosti jako sídlo cara Pavla I.

Vladivostok
Na pobřeží Tichého oceánu se mezi kopci rozkládá přístavní město s velkou námořní základnou – Vladivostok. Až do roku 1990 byl uzavřen všem zahraničním návštěvníkům a dnes se v něm konečně začíná rozvíjet turistický ruch. V přístavu je zakotveno množství válečných lodí. Díky kopcovitému terénu, ve kterém je město vystavěno, se z něj naskýtá krásný výhled na oceán. Město je obklopeno velkou přírodní rezervací, která se stala útočištěm pro mnoho druhů volně žijících živočichů. Svůj domov zde našel například černý a hnědý medvěd nebo sibiřský divočák.

Vladivostok je významný také tím, že je zde konečná zastávka nejdelší železniční trati světa – Transsibiřské magistrály, která byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století. Trať je dlouhá téměř 10 tisíc kilometrů a spojuje Evropu s Asií. Dnes zde však už nejezdí parní lokomotivy, ale elektrické vlaky. Konečnou stanicí na druhém konci se stala Moskva.

Nižnij Novgorod
Na soutoku řek Volha a Oka leží čtvrté největší město Ruska. V minulosti byl Novgorod důležitým uměleckým a politickým centrem se specifickým stylem architektury i malby ikon. Dnes je město důležitým železničním uzlem na jedné z větví Transsibiřské magistrály. Mezi nejvýznamnější památky patří jistě Kreml, který zdobí 13. věží a zahrnuje i byzantskou katedrálu sv. Sofie z roku 1052, která je jednou z nejstarších staveb celého Ruska. Katedrála přestála mnoho staletí a dodnes si tak uchovala si svůj jednoduchý a strohý vzhled. Ve 14. století na Kremlu přibyly typické cibulovité kopule.

Na hlavním Mininově náměstí stojí pomník tohoto ruského kupce, který je pohřben v chrámu Archanděla Michaela ve zdejším Kremlu. Ve městě najdete také Památník ruského milénia, jež byl postaven v roce 1862 jako památka1000.letého výročí příchodu zakladatele první ruské dynastie, knížete Rurika. Ten roku 862 založil město, které se tak stalo jedním z nejstarších v celém Rusku.

Murmansk
Murmansk je největším městem nacházejícím se v arktickém kruhu, na půl cesty mezi Moskvou a severním pólem. Město leží na poloostrově Kola, nedaleko hranic s Finskem a Norskem a je nejsevernějším městem Ruska. Kolem něj se rozkládá divoká příroda, nekonečná tundra a město je během zimních měsíců zahaleno do tmy. Celé dva měsíce trvá polární noc, při níž je možné spatřit i polární záři. Život místních obyvatel je zde drsný, jelikož žijí v nedostatečně udržovaných domech, které jim byly přiděleny vládou. Murmansk se tak postupně vylidňuje, protože lidé odcházejí za lepší prací na jih.

Za 2. světové války se zde nacházela důležitá vojenská námořní základna a i dnes zde kotví letadlové lodě a ruské atomové ledoborce. Díky teplému Golfskému proudu, který omývá zdejší břehy, vody Barentsova moře nikdy nezamrzají. Nad městem se tyčí socha vojáka v nadživotní velikosti, kterému místní obyvatelé říkají domácky Aljoša. Byl zde postaven na počest námořníkům, kteří se za války zasloužili o záchranu přístavu i celého města. Město bylo navíc vyznamenáno čestným titulem „Město - hrdina“.

Davy návštěvníků míří do Murmarsku každoročně poslední týden v březnu, kvůli konání tradičního Festivalu severu. V tuto dobu probíhají oslavy i nejrůznější sportovní akce. Oblíbené jsou například závody sobů nebo lyžařské maratony. Ve městě můžete navštívit také Murmanské regionální muzeum místní historie a ekonomiky a několik pravoslavných chrámů. Do světového povědomí se Murmarsk dostalo tragickou nehodou jaderné ponorky Kursk v roce 2000.

Stara Lagoda
Malé městečko Stara Lagoda stále nenechá spát všechny historiky a znalce kultury. Není totiž jisté, zda nebyla náhodou úplně prvním ruským hlavním městem. Vznik města se datuje do roku 753, kdy ho zde jako svou základnu využíval kníže Rurik, zakladatel první ruské vládnoucí dynastie. Původně zde stávala dřevěná pevnost, kolem které se postupem času začalo rozvíjet město, jež dostalo název Lagoda. O mnoho let později Petr Veliký založil nedaleko na severu nové město a pojmenoval jej Nová Lagoda. Stara Lagoda i dnes stojí za návštěvu, díky četným dochovaným památkám, z nichž nejvýznamnější je kostel sv. Jiří pocházející z 12. století zdobený freskami. Struktura města se od 12. století příliš nezměnila.

Irkutsk
Na jižní Sibiři na řece Angaře se rozkládá město založené v 17. století, které je dnes důležitým centrem celé Irkutské oblasti. Asi 70 km odtud se rozprostírá jezero Bajkal. V minulosti bylo město sídlem pravoslavného kněze a moskevského metropolity sv. Inocence. Ten mezi místními obyvateli i dále na Sibiři aval šířit křesťanství.

Mezi nejvýznamnější památky města patří krásně zdobená katedrála postavená v letech 1718 – 1746, kostel Naší Paní Kazaňské, kostel Nanebevstoupení a také dřevěná kaple z roku 1678.

Bajkal
V Irkutské oblasti se rozkládá druhé největší jezero v Rusku, které velikostí předčí už jen Kaspické moře. Bajkal je tvořen příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek, proto je zde častý výskyt zemětřesení a jezero je také nejhlubší v zemi. Průměrná hloubka dosahuje 730 metrů, v nejhlubším místě jezera však bylo naměřeno až 1680 metrů. Stáří jezera se odhaduje na 25 – 30 milionů let, což z něj dělá také nejstarší jezero na světě. Jméno Bajkal údajně pochází t turkického slova, jež v překladu znamená „bohaté na ryby“. Někteří však s tímto tvrzením nesouhlasí a myslí si, že je slovo původu mongolského.
Bajkal se rozkládá na ploše 31 500 km2 a táhne se v délce 636 km. Napočítali byste na něm 27 ostrovů, z nichž 5 je pravidelně zaplavováno. Jezero obklopují horské masívy o nadmořské výšce 2000 metrů. Jezero se stalo útočištěm pro 1200 druhů živočichů a asi 600 druhů rostlin, z nichž tři čtvrtiny jsou druhy endemické a nevyskytují se nikde jinde na světě. Je to ráj pro rybáře, kteří zde mohou lovit více jak 50 druhů ryb. Vody jezera si za svůj domov vybral také tuleň bajkalský, neboli „něrpa“, který kvůli nezákonnému lovu patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Úžasná je také čistota bajkalské vody, kdekoliv u břehů se z něj můžete bez problémů napít. Jezero zadržuje pětinu světových zásob povrchové sladké vody. Jezero Bajkal je pro svou jedinečnost od roku 1996 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Pskov
V západním Rusku se na řece Velikaja rozkládá jedno z nejstarších ruských měst Pskov. Je situováno jen asi 30 km od hranic s Estonskem a pyšní se mnoha významnými památkami. Jde o mimořádnou archeologickou lokalitu, kde se našly dobře zachovalé předměty z dob dávno minulých. Mezi nejslavnější nálezy však patří staré nápisy na březové kůře.

První písemná dochovaná zmínka o městě pochází z roku 903 a našla se v Nestorově kronice. Kolem města se táhnou zbytky mohutného opevnění, které ukrývá cenné historické jádro. Mezi nejvzácnější památky řadíme Katedrálu svaté trojice z roku 1699, jež je zdobena zlatou kopulí. Ta je tak výrazná, že ji můžeme zahlédnout i ze vzdálenosti 30 km. Mirožský klášter uchovávající vzácné fresky ze 12. století dnes spadá pod ochranu organizace UNESCO. Jde o nejucelenější komplex fresek s biblickými výjevy, které přežily i nájezdy Mongolů.

Jekatěrinburg
Při úpatí pohoří Ural se na rozmezí Evropy a Asie rozkládá město Jekatěrinburg. Městem protéká řeka Iset a nedaleko se rozkládá jezero Šartaš. Jekatěrinburg je dnes administrativním centrem Sverdlovské oblasti a Uralu, což je jedna z nejrychleji se rozvíjejících ruských oblastí se stabilní politikou. Politiku, kulturu i ekonomiku města výrazně ovlivňuje spojení evropských a asijských podnětů.

Jekatěrinburg je znám především jako průmyslové město a město, kde najdeme osm univerzit. Dominantou města je pouze několik let stará stavba Chrám na krvi, která je připomínkou dávné tragické události. Do 70. let na tomto místě stával dům, v jehož sklepení našla smrt celá carská rodina. Těla se po mnoha letech, v roce 1991 našla za městem. Teprve analýzou DNA mohlo být zjištěno, jakou smrtí rodina zemřela.

Čukotka
Poloostrov Čukotka je nejvýchodnějším cípem Asie a Ruska, proto si zde lidé někdy mohou připadat jako na konci světa. V této liduprázdné divočině omývané vodami Severního ledového oceánu žije jen hrstka odolných Rusů, Čukčů a Inuitů. Příroda je zde však okouzlující, močály se střídají s tundrami. Na cestách se můžete setkat s polárními liškami nebo medvědy. Pobřeží obývají četné ptačí kolonie.

Za návštěvu stojí Děžněvovský mys, odkud můžete za dobré viditelnosti dohlédnout až na americké pobřeží. Nejvyšším vrcholem oblasti je 741 metrů vysoká hora Lev. Nejvyšší horou celé Čukotky je pak Ischodnaja měřící 1158 metrů nad mořem. Turisty sem láká také čukotské Údolí smrti, termální Tarjavinské jezírko, nejrůznější zaniklé vesničky, polární stanice, majáky či vysoké pobřežní útesy.

Kavkaz
Od Černého moře až je Kaspickému moři se v délce 1500 km táhne mohutné pohoří Kavkaz. Rozkládá se na území několika států: Ruska, Ázerbájdžánu, Gruzie, Čečenska, Arménie a Ruska. Je tedy jedním z kulturně i jazykově nejpestřejších regionů na světě. Nejvyšším vrcholem je Elbrus, který dosahuje výšky 5 642 m. Kavkaz je vyhledávaným cílem horolezců a pěších turistů z celého světa, jelikož nabízí velmi atraktivní turistických, trekových a horolezeckých cest velehorského rázu. Celé pásmo Kavkazu by se dalo rozdělit na Velký a Malý Kavkaz, Předkavkazsko (neboli Severní Kavkaz) a Zakavkazsko.

Kavkaz je bezesporu jedním z nejkrásnějších pohoří na světě. Nejznámějšími centry pro turistiku jsou střediska Teberda a Dombaj. Západní Kavkaz obklopují černomořská letoviska jako Novorossijsk, Tuapse, Soči, Adler, Gagra, Suchumi a další. Za návštěvu jistě stojí klimatické lázně Teberda, které jsou situovány ve výšce 1 300 metrů. Jsou také jakýmsi výchozím bodem pro návštěvníky hor. Sídlí zde ředitelství stejnojmenné rezervace a přírodovědné muzeum.

Ještě nedávno byl Kavkaz úplnou divočinou, kde jste za celý den nepotkali ani živáčka. Tato situace se však začíná postupně měnit. I zde se velmi rychle rozvíjí turistický ruch a na mnohých místech již najdete velmi kvalitní turistické zázemí. K dispozici jsou lanovky, lyžařské vleky, stálé horolezecké a turistické základny. Pokud toužíte po nevšedním dobrodružství a nezapomenutelných zážitcích – navštivte Kavkaz!

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko