Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrohrad - v zajetí bílých nocí

Bílé noci se již staly synonymem pro Petrohrad, druhé největší město a zároveň kulturní i obchodní centrum Ruska. Město širokých bulvárů a rozsáhlých parků, rozkládající se na čtyřiceti ostrovech, jež jsou vzájemně propojeny více než 300 mosty, bývá také velmi často nazýváno Benátkami severu.

I přes ztrátu statusu hlavního města si Petrohrad dodnes zachoval svou hrdost a ojedinělost a mnohými je stále považován za prototyp skutečného evropského velkoměsta. Aby ne, za „okno do Evropy“ jej označil již jeho zakladatel Petr Veliký, který zde, v zapomenutých bažinách, nechal v roce 1703 vystavět první obrannou pevnost proti Švédům. Po většinu své existence však bašta byla využívána především jako vězení a v jejích útrobách pykali odsouzenci až do počátku 20. století. Mezi její nejznámější „obyvatele“ patřili i významné ruské osobnosti Dostojevskij, Gorkij či Trockij. Svůj název získala Petropavlovská pevnost podle katedrály sv. Petra a Pavla, jejíž štíhlá věž se stala neodmyslitelným symbolem a dominantou celého města. Uvnitř katedrály jsou dodnes pochováni všichni významní ruští panovníci od Petra Velikého až po Alexandra III.

Ačkoliv Petr Veliký po sobě zanechal v Petrohradě mnoho architektonických skvostů, za světové umělecké centrum město povýšila až carevna Kateřina II, která svůj Zimní palác proměnila v největší obrazárnu světa. Dnes by vám důkladná prohlídka Ermitáže zabrala několik týdnů a to i přes to, že v téměř 400 místnostech je vystaveno pouze necelých dvacet procent sbírky. Přihlédneme-li k vývoji ruských dějin, je až s podivem, že se sbírka, čítající na tři miliony uměleckých děl, zachovala v takovém rozsahu a obsahuje díla všech významných osobností světového umění.

Po prohlídce Petrohradu a jeho architektonických skvostů, kterými je město doslova nabité, už nikoho ani nepřekvapí, že je od roku 1990 historické jádro města zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Proto je trochu smutný paradox, že si ještě dnes mnozí lidé spojují Petrohrad především s několika nešťastnými výstřely z Aurory, které následně tak neslavně ovlivnily další vývoj dějin. A protože dějiny nelze vymazat ani změnit, tak zde známý křižník stojí dodnes. V jeho vnitřní expozici je opěvováno celé smutné období, jež začalo útokem na Zimní palác a svržením Prozatimní vlády.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Petrohradu je léto. Období bílých nocí, kdy slunce nad městem téměř nezapadá, trvá přibližně od 11. června do 2. července. Nekonečně dlouhé procházky v palácových parcích, rozkvetlých do své nejkrásnější podoby, patří k zážitkům, na které budete vzpomínat po celý život.

Článek byl zobrazen 9 472 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko