Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moskva na seznamu kulturního dědictví

“Moskvo, tys byla legendou všech, kteří přijížděli obdivovat tvé zlaté kupole, tak proč jsi své duchovní hodnoty zaprodala za peníze a proměnila ses v neutuchající Babylon,” začínají slova jedné populární ruské písně. Ačkoliv je dnes Moskva především obchodním centrem, její památky stále neztratily nic ze svého kouzla.

Kde jinde začít prohlídku města, než v jeho nejstarší a bezesporu nejzajímavější části, kterou tvoří majestátný Kreml. Mohutná pevnost, tyčící se na levém břehu řeky Moskvy, nenechá nikoho na pochyby, že Rusko patřilo a dodnes patří k významným centrům světových dějin. Za hradbami se nachází nejdůležitější chrámy ruské pravoslavné církve, jejichž vnitřky jsou nádherně vyzdobeny ikonami světců. Pozlacené kupole, čnící vysoko k nebi, a jejich odlesky v záři slunce se vryjí hluboko do paměti snad každého návštěvníka. V chrámu Michaela Archanděla jsou hrobky celých pokolení carských rodin. Paláce, umístěné v komplexu, uchovávají cenné předměty a poklady, získané v průběhu mnoha staletí.

Nechybí ani známý Car Puška, nejmírovější dělo na světě, ze kterého nikdy nebylo vystřeleno a téměř 200 tunový zvon, Car kolokol. Spaskaja věž s orlojem, dominanta vysoká téměř 80 metrů, sloužila jako hlavní vchod do pevnosti. Podle legendy, právě na jejím místě došlo ve čtrnáctém století k setkání světců, kteří pomocí modliteb zachránili Moskvu před vpádem Tatarů. Ještě do relativně nedávné doby si moskvané při průchodu Spaskoj věží neopomněli sejmout pokrývku hlavy a pokřižovat se. Dnes je věž pro turisty uzavřena a jako vchod do komplexu slouží nedaleká Trojická bašna.

Přímo před Kremlem se rozprostírá světoznámé Rudé náměstí, které bylo již od samého prvopočátku centrálním a hlavním náměstím města. Během staletí sloužilo jako tržiště a místo pro korunovace některých ruských císařů. Později na něm probíhaly vojenské přehlídky, manifestace i protivládní demonstrace. Dnes je na náměstí hlavním cílem turistů zdejší Mauzoleum Lenina, které svou návštěvností zastínilo i krásu Chrámu Vasileje Blaženého, stojícího na opačném konci.

Rudé náměstí získalo svůj název již v polovině 17. století, a tak je nadmíru jasné, že rudá barva nemá nic společného s komunistickou ideologií. Naopak, slovo krasnaja znamenalo ve staré ruštině krásná a nádherná. Před mnoha lety však došlo k jeho mylnému překladu a  jméno se vžilo natolik, že návrat k původnímu již není možný. Ale Rudé náměstí i s nesprávným jménem nenechá o své kráse nikoho na pochybách. Možná právě proto bylo i s Kremlem v roce 1991 zařazeno na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Článek byl zobrazen 23 271 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko